Çinko Kaplama

Çinko Kaplama demir ve çelik parçalar üstüne ince bir çinko tabakası kaplama işlemine verilen genel bir addır. Boya dışında, demirli metallere en çok uygulanan koruyucu kaplamadı. Uygulama alanları arasında, yapılarda kullanılan çelik iskeletler , metal saç levhalar , cıvatalar, somunlar ve teller sayılabilir. Çinko kaplama, demirli metallerin atmosferdeki oksijenin ve su buharının aşındırıcı (korozyon) etkisinden korunmasını sağlar.

CR+3 MAVİ PASİVASYON

Üç değerlikli mavi pasivasyon; mavi renkte görünümü ve zararsız atıkları, yüksek ısıl dirençliliği, altı değerlikli mavi pasivasyona oranla daha yüksek korozyon direnci ve DIN 50 02I SS  standardına uygunluğu açısında çinko kaplama sonrası oldukça avantajlı pasivasyon türüdür.

CR+3 SARI PASİVASYON

Çinko kaplama üzerine uygulanan +3 değerlikli sarı pasivasyondur. Proses parametreleri uygulandıktan sonra estetik bir janjanlı kromat tabakası meydana getirir. Korozyon direnci mavi pasivasyona göre yüksektir. 8-12 mikron çinko kaplama üzerine yapılan pasivasyonun korozyon test sonuçları Beyaz Pas: 144-196 , Kırmızı Pas: 288-360 saattir.

CR+3 SİYAH PASİVASYON

Çinko kaplama üzerinde siyah renkli bir kromat tabakası meydana getirir. Dekoratif bir görünüme sahiptir.

JANJAN (SARI) PASİVASYON

Parlak ve lekesiz kaplama veren bir prosesdir. Dünya üzerindeki sık kullanılan ve renk olarak göze hoş gelen bir işlemdir.Bu işlemde korozyon direnci diger kaplama işlemlerine nazaran daha çok direnç sağlar.

LAK UYGULAMALARI

Kaplama yapılmış yüzey üzerine son işlem olarak uygulanan farklı yöntemlerdir. Pasivasyon ve lak uygulamaları kaplanmış yüzeye ekstra korozyon direnci kazandıran uygulamalardır.