Fosfatlama Çeşitleri

Çinko Fosfat Kaplama

Yüksek korozyon direnci sağlaması istenilen metal parçalar için uygun olan fosfatlama tipi çinko fosfattır. Çinko fosfat kaplaması otomtiv sektöründe ve çeşitli elektronik üretim alet endüstrilerinde yaygın olarak kullanılır. Kötü dış ortam şartlarında kullanılan ekipmanlar için toz boya ve elektrokaplama (kataforez boyama) öncesinde kullanılan en uygun kaplama şekilidir.

Demir Fosfat Kaplama

Yatırım maliyetinin düşük olması ve kullanılan kimyasalların birim maliyetlerinin ucuz olması nedinyle kapalı ortamda çalışan ya da muhafaza edilen metal parçalar için en uygun fosfatlama tipi demir fosfat kaplamadır. Demir fosfat kaplama kimyasalları çok yüksek korozyon direnci gerektirmeyen metal parçaların boyanması öncesinde elle silme, daldırma ya da sprey olarak uygulanabilir.

Mangan Fosfat Kaplama

Tüm fosfat kaplamalar içinde en sert en iyi korozyon direnci sağlayan ve en yüksek aşınma direncine sahip olan kaplama türü mangan fosfat kaplamadır. Mangan fosfatlama özellikle motor , vites ve güç transfer sistemlerinde kaydırıcılık etkisinin arttılması amacıyla kullanılır.Metal işleme endüstrisinde yüksek korozyon direnci sağlaması istenilen tüm ürünlerde görülebilir. Motor, piston ve parçaları, fren ve debriyaj parçaları, çeşitli yaylar, matkap uçları ve delme elemanları , somun ve vidalar, takım aletleri gibi birçok metal parça ve ekipmanda mangan fosfat kaplama mevcuttur.